Hrvatski povijesni forum je dio projekta Hrvatskog povijesnog portala.
Potpuni sadrzaj foruma je vidljiv registriranim clanovima.
Hrvatski povijesni portal

Author Topic: Gdje je najbolje studirati povijest?  (Read 20428 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Offline Shiraz

• Newbie
  • *
  • Zahvale: +4/-0
Gdje je najbolje studirati povijest?
« on: January 05, 2012, 11:26:07 »
Sad sam maturantica i namjeravam upisati povijest. Još uvijek ne znam dal da upišem jednopredmetni ili dvopredmetni studij. Pošto u najboljem slučaju ne namjeravam raditi u školi već se bavit istraživanjima, pretpostavljam da je bolje upisati jednopredmetni. Sad još preostaje fakultet. Želim, naravno, odabrati najbolji mogući. :) Najviše me zanima vojna povijest pa bi mi bilo drago odabrat fakultet koji obrađuje to područje. Kako ja nemam nikakvog iskustva s fakultetima, zanima me ako je uopće moguće specijalizirati se kasnije na tom području.
Hvala unaprijed. :)

Offline ignotus

• Suradnici portala i foruma
  • Newbie
Re: Gdje je najbolje studirati povijest?
« Reply #1 on: January 05, 2012, 19:40:16 »
Na Odjelu za povijest Hrvatskih studija Sveučilišta u Zagrebu, osim obveznih kolegija kojima se pokriva Hrvatska i svjetska povijest, postoji određeni broj izbornih kolegija koji se bave vojnom poviješću.
Tako dr. sc. Josip Jurčević u ponudi na diplomskom studiju ove godine ima izborni kolegij Vukovarska bitka - vojni i politički aspekti.
Dr. sc. Ante Nazor (ravnatelj Hrvatskog memorijalno-dokumentacijskog centra Domovinskog rata) ima izborni kolegij na diplomskom Stvaranje Republike Hrvatske i Domovinski rat. Isti drži i obvezno-izborni kolegij (ako odabereš nakon bacc diplomski moderne povijesti) naziva Rat u europskoj povijesti - Domovinski rat.
Osim toga na diplomskom studiju nudi se još izborni kolegiji emeritusa Miroslava Bertoše Lice i naličje rata: sudionici, heroji, gubitnici i dezerteri (XVI.-XIX. st.).
Direktna zastupljenost vojne povijesti u ukupnom korpusu predmeta je relativno mala jer je historiografija u nas tradicionalno bila okrenuta više političkoj i društvenoj povijesti.
Ponuda baš vojne povijesti na preddiplomskom studiju, dakle one tri godine koje prethode specijalizacijske dvije, malo je oskudnija. Možda bi bili zanimljiviji izborni kolegiji Ruske revolucije i Prvi svjetski rat dr. sc. Livije Kardum, Povijest SAD-a: od kraja rata za nezavisnost do kraja indijanskih ratova (1783.-1891.) dr. sc. Mladena Tomorada ili Vojna revolucija u ranomodernom dobu dr. sc. Alexandera Buczynskog.
U svakom slučaju evo linkova na preddiplomski (http://www.hrstud.unizg.hr/hrvatskistudiji/ISVU/preddipl/nasprog.html) i diplomski (http://www.hrstud.unizg.hr/hrvatskistudiji/ISVU/dipl/nasprog.html) izvedbeni plan za tekuću akademsku godinu na Hrvatskim studijima pa pogledaj detaljnije što bi te moglo zanimati. Predmeti bi trebali imati stavljene opise i litaraturu, ali na žalost nisu baš svi profesori ažurni što se tiče ubacivanja podataka u ISVU sustav pa mislim da za većinu gore navedenih predmeta nećeš naći opise (Sorry!).
Osim toga izborni su predmeti na svim studijima podloži promjenama iz godine u godinu pa nitko ne garantira da će biti u ponudi i dogodine. Ali s druge strane možda budu neki drugi. ;)

Osim toga držim i da konkurentski fakulteti imaju ponešto što bi mogli staviti pod vojnu povijest u ponudi, ali o njihovim planovima mi je teško govoriti.
Odsjek za povijest Filozofskog fakulteta u Zagrebu (evo gledam) ima objevljen popis syllabusa, ali kolegija koji su se održavali u akademskoj godini 2010./2011. (http://www.ffzg.unizg.hr/pov/pov2/file.php?folder=8syllab&file=index).
O planovima relativno nedavno otvorenog studija povijesti na Katoličkom sveučilištu u Zagrebu može se saznati samo iz cjelokupnog popisa svih kolegija (obveznih i izbornih) njihova preddiplomskog studija koje oni nude na svojim web stranicama (http://www.unicath.hr/images/stories/datoteke/studiji/povijest_preddiplomski_popis_predmeta.pdf).
Općenito povijest se u Republici Hrvatskoj, osim u Zagrebu, može još studirati na Sveučilištima u Osijeku, Puli, Rijeci, Zadru i Splitu pa možda bi se isplatilo pogledati i njihove planove. ;)

Sretno! :)

Offline perislav

• Newbie
  • *
  • Zahvale: +1/-0
« Reply #2 on: January 05, 2012, 20:29:33 »
Što se tiče studija povijesti u Osijeku, osobno ne preporučujem ga. Bolje idite negdje drugdje, nego u Osijek. Diplomirao sam u srpnju prošle godine, bio sam jedan od najboljih studenata u generaciji, ali studij povijesti u Osijeku je bezveze. Glavni problem je nedostatak profesora pa se svodi na to da sam kod jednog profesora polagao najmanje devet kolegija, moglo ih je biti i više da sam upisivao izborne kod njega. Na čelu Odsjeka za povijest nalazi se najpoznatiji hrvatski kvazi povjesničar kojeg pljuju sa svih strana. Ali ne mogu ga se riješiti jer ako ga maknu, Odsjek propada. Trenutno imaju dva-tri redovita profesora, jednog vanjskog i par njih koji nikad da već dobiju titule docenta, a trebali su ih. Ima dosta novih mladih profesora koji su nedavno doktorirali i čekaju te titule docenta i oni zbilja dobro rade posao, ali neki nisu ni spomena vrijedni. Meni je sramota reći da imam tolike rupe u znanju povijesti, ono što sam naučio u gimnaziji i što sam učio sam što za natjecanja što na faxu, jedino je što znam. Stoga bolje ne Osijek. Za par godina bit će to odličan Odsjek kad se riješe nekih profesora i ovi mlađi konačno preuzmu glavnu riječ.

Offline annasoren

• Newbie
  • *
  • Zahvale: +0/-0
« Reply #3 on: December 04, 2012, 17:57:54 »
Ha Perislave, mladji nikada ne preuzimaju od starijih jer kada mladji dodju na red vise nisu mladi.

Offline perislav

• Newbie
  • *
« Reply #4 on: December 05, 2012, 10:08:32 »
Istina.

Offline Josephine 07

• Newbie
  • *
« Reply #5 on: August 18, 2013, 15:42:09 »
Zanima me mišljenje o diplomskom studiju za razdoblje ranog novog vijeka. Naime, razmišljam o filozofskom ili o hrvatskim studijima. Također, zanima me da li netko zna da li je na hrvatskim studijima moguće studirati nastavnički i znanstveni zajedno?

Hvala!

Offline ignotus

• Newbie
« Reply #6 on: August 19, 2013, 18:48:28 »
Iz perspektive HS-a: Da, moguće je paralelno studirati oba smjera (znanstveni i nastavnički) paralelno.

Offline Vlatko Smiljanic

• Newbie
  • Si tacuisses, philosophus mansisses.
    • Viroviticka povjestica
« Reply #7 on: September 05, 2013, 15:50:54 »
Pozdrav svima!  :) Sada sam maturant gimnazije i planiram studirati povijest. Volio bih čuti vaša mišljenja za jednopredmetni studij u Zagrebu (i sada nisam siguran ima li ga u Osijeku). Konkretno, više me nekako interesira Osijek - naša, slavonska sredina, kažu. Unaprijed vam zahvaljujem na sugestijama i komentarima.
Salutem pluriram dicit.

Offline Hajdarovic

• Urednik/Admin
  • Hero Member
  • Zahvale: +15/-10
    • Hrvatski povijesni portal
« Reply #8 on: September 07, 2013, 10:28:58 »
Ne vezano uz samo mjesto studija svakako bih preporucio da studirate dvopredmetnu opciju.
Znam da povijest moze biti najveca ljubav i da mozda druge stvari ne zelite, ali znatno si povecavate mogucnost zaposlenja. Posao je sve teze pronaci, a samo sa diplomom iz povijesti jos i teze. Mozda bi jako kvalitetna opcija bila studirati povijest i hrvatski jezik ili opcenito neki jezik...
Audaces fortuna iuvat!

Offline perislav

• Newbie
  • *
« Reply #9 on: September 23, 2013, 20:45:51 »
U Osijeku nema jednopredmetnog studija povijesti. Slažem se s Hajdarovićem da treba studirati dvopredmetnu povijest, osobito ako mislite raditi u školi, ali ni slučajno nemojte studirati povijesti i kombinirati ga s hrvatskim. Ne samo zato što je to jedna od najtežih kombinacija, nego zato što teško ćete naći posao. Bolje kombinirajte povijest s pedagogijom ili nekim stranim jezikom, imate više mogućnosti za posao, možda i prevoditi neku stručnu stranu povijesnu literaturu na hrvatski ili obrnuto. Previše nas je na Zavodu koji smo završili kombinaciju povijest i hrvatski, i jedva uspijevamo naći posao. Znam da trebate voljeti ono što ćete studirati, ali malo razmislite i o svojoj budućnosti.

Offline ghost

• Jr. Member
  • **
  • Zahvale: +1/-1
« Reply #10 on: December 03, 2013, 23:52:38 »
Ja osobno bih studirao povijest ali nisam to upisao jer jedino gdje mogu raditi s tim faksom je prosvjeta. Teško se ubaciti u neke arhive i institute. Tako da mi je mučno od primisli da me djeca maltretiraju. Dok sam išao u osnovnu školu profesorica iz povijesti je pila apaurine jer je bila pod stresom bahatih pubertetlija...

Offline Vlatko Smiljanic

• Newbie
  • Si tacuisses, philosophus mansisses.
    • Viroviticka povjestica
« Reply #11 on: January 23, 2014, 10:58:49 »
Pozdrav svima  :D Zanima me vaše mišljenje i komentari o kombinaciji studija povijesti i geografije koja je ponuđena kao kategorija na stranicama Postani student (Povijest i geografija - nastavnički). Hvala unaprijed!
Salutem pluriram dicit.

Offline ignotus

• Newbie
« Reply #12 on: January 24, 2014, 09:20:25 »
Pozdrav svima  :D Zanima me vaše mišljenje i komentari o kombinaciji studija povijesti i geografije koja je ponuđena kao kategorija na stranicama Postani student (Povijest i geografija - nastavnički). Hvala unaprijed!

Ukratko: Dobar studij (povijest na FF-u, geografija na PMF-u) te dobre mogućnosti zapošljavanja (česta kombinacija koja se traži u školama).

Offline nudaj

• Newbie
  • *
« Reply #13 on: January 08, 2016, 10:54:43 »
Tema je malo zastarjela, ali moj savjet, studiranje u inozemstvu. Imam iskustva studiranja u Hrvatskoj i u inozemstvu i mogu reći nebo i zemlja, od profesora, uvjeta i svega ostalog.
Što se tiče povijesti u hrvatskoj tlače cijelo vrijeme o jadnim Hrvatima koje su svi maltretirali kroz povijest od stoljeća sedmog, ne postoji šira slika niti kritičko gledanje, vani je to potpuno drugačije.
Ponavljam moj savjet, studiranje vani, bilo Ljubljana (tragično da se tamo ima više povijesti Istre nego u Hrvatskoj) ili Italija, naravno drži se sjevera, Venecija, Padova, Trst.
Također što se tiče dvopredmetnog studiranja, također se slažem. Predlažem neki jezik, povijest je ljubav, ali često je teško naći posao, onda sam našao nešto najbliže tome, a to je turistički vodič, recimo terenska povijest. Iz iskustva znam da se traži njemački i ruski. Engleski se relativno lako nauči i nema ga smisla studirati, njemački ide uz malo muke, zato je možda najbolji rik ruski, ima malo diplomiranih, plus uvijek se može raditi i kao prevoditelj, dosta Rusa kupuje nekretnine i traže sve prijevode na ruski, tu posla ima.

« Last Edit: January 08, 2016, 10:58:44 by nudaj »