Hrvatski povijesni forum je dio projekta Hrvatskog povijesnog portala.
Potpuni sadrzaj foruma je vidljiv registriranim clanovima.
Hrvatski povijesni portal

Author Topic: ANTIČKA BITKA NA BATHINUS FLUMEN 3.VIII.8. god. po.Kr.  (Read 5457 times)

0 Members and 2 Guests are viewing this topic.

Offline Warlock

• Newbie
  • *
  • Zahvale: +1/-0
Ovako, jednom sam prilikom naišao na jedno predavanje čovjeka koji je šetajuči razmišljao o jednom događaju, isto tako pogled na
Ivanščicu dao mu je povod da kupi mali komad zemlje i podigne vidikovac s pogledom na potok Batinu i planinu Ivanščicu. Na tom vidikovcu postavio je ploču na kojoj je pisalo ovo:

"Mali potok Batina koji od Belec – grada podno Ivanščice teče prema riječici Krapini samozatajno čuva u svojem imenu i u slikovitom krajoliku antičku dramu velikih razmjera, koja se dogodila prema mnogim naznakama  upravo u vidokrugu vidikovca Lasače nedaleko Konjščine.
Naime, rimsko osvajanje, a potom i pacificiranje Ilirika i Panonije nije uvijek išlo, ni brzo, ni  glatko. Još u vrijeme vojevanja Oktavijana (kasnije cara Augusta) spominju se ratovanja u Panoniji (osobito u vrijeme nakon zauzeća Siscije, 35. g. pr. Kr.). Na samom početku nove ere ilirsko-panonske prostore zahvatio je val pobuna koji se pretvorio u tzv. Batonski ustanak (6.-9.g.). Naziv tog rata nastao je po imenima dvaju ustaničkih vođa, Batona iz plemena Desitijata (Ilirik) i Batona iz plemena Breuka (Panonija). Događalo se to za cara Augusta koji je za vrhovnog vojskovođu u tom postavio Tiberija (budućeg cara). Krvavi rat trajao je tri godine, no na sjevernoj je fronti završio nešto ranije, točnije 3. VIII. 8. g. po. Kr. Naime toga je dana Baton Breučki, predvodeći preko 200 000 pobunjenih Panonaca nakon duge, iscrpljujuće i krvave borbe (protiv najmanje 100 000 vojnika Rimskog Carstva) doživio konačni poraz te se predao rimskom vojskovođi Plauciju Silvanu. Dogodilo se to (prema rimskom kroničaru Veleju Paterkuku) na Bathinus Flumen nedaleko koje je Mons Claudius.
Premda ubikacija poprišta tog povijesnog događaja još uvijek nije zaključena, područje pred vašim očima (ubacit ću sliku ovih dana kad još jednom skoknem tamo) po mnogo čemu drži primat (Bathinus flumen = potok Batina, Mons Claudius = planina Očura, danas Ivanščica), a na arheolozima je da to jednom i potvrde! "

Mene zanima što Vi kao povijesničari na ovom forumu mislite o ovom, ima li bilo kakve mogućnosti da se zaista taj događaj odigrao negdje na tom području. Slike područja i samu prezentaciju ću ubacit kad dođem do nje, trebao bi je dobiti ovih dana.

Offline kiseli1

• Sr. Member
  • Zahvale: +25/-0

Offline Warlock

• Newbie
  • *
Re: ANTIČKA BITKA NA BATHINUS FLUMEN 3.VIII.8. god. po.Kr.
« Reply #2 on: July 20, 2012, 10:19:36 »
I....... pročitao to odavno?  Mene zanima mišljenje Vas povjesničara, dal je moguće da se ta ključna bitka dogodila na toj lokaciji, a ne na mjestu gdje je to bilo do sada, rijeka Bosna (isto tako piše vjerojatno, što znači da nisu posve sigurni)?

Offline kiseli1

• Sr. Member
« Reply #3 on: July 20, 2012, 11:01:56 »
Mons Claudius = planina Očura, danas Ivanščica

koliko je meni poznato Mons Claudius=Moslavacka gora

Bathinus je, ili rijeka Bosut (Köstermann 1953: 366–7 n. 4),
 ili rijeka Bosna;  Saria 1930; 1933; Vulić 1933: 3–12; Wilkes 1969: 73; Bojanovski 1974: 192–9.

Köstermann, E. (1953). ‘Der pannonisch-dalmatische Krieg 6–9 n. Chr.’, Hermes
81: 345–78.

Saria, B. (1930). ‘Bathinus flumen’, Klio 23: 92–7.
                  (1933). ‘Bathinus Bosna’, Klio 26: 279–82.

Vulić, N. (1933). ‘Неколико питања из античке прошлости’, Glas SKA 155/78: 3–86.

Wilkes, J. J.  (1969). Dalmatia. London.

Bojanovski, I.  (1974)*. Systčme routier de Dolabella dans la province romaine de Dalmatie.Monographies ANUBiH/CBI 47/2. Sarajevo.
« Last Edit: July 20, 2012, 11:15:47 by kiseli1 »

Offline Warlock

• Newbie
  • *
« Reply #4 on: July 20, 2012, 14:25:53 »
Pogledao sam tu literaturu, ali mislim ni ti stručnjaci, koji su svoja istraživanja proveli davno nisu sigurni na koju se rijeku odnosi ime Bathinus, tako da ostaje nam samo da nagađamo dok se ne pojavi koji konkretni dokaz.

Offline kiseli1

• Sr. Member
« Reply #5 on: July 20, 2012, 15:11:51 »
Ako mislis da ce to podici cijenu kvadrata zemljista, sigurno je vrijedno reklame .Nece znatno poremetiti povijesni rezultat okrsaja

Offline Warlock

• Newbie
  • *
« Reply #6 on: July 20, 2012, 15:32:15 »
Dobra, ha. ha. Vidiš mogao bi tamo zemlju kupiti, zanimljivo

Offline vlado

• Suradnici portala i foruma
  • Newbie
  • Zahvale: +2/-1
« Reply #7 on: February 03, 2014, 19:27:10 »
Ako je nešto potok onda nije rijeka, to je sigurno. Teško da će hidronim nekog potoka zadržati sličnost ili ostatak nekadašnjeg imena, osobito ne u Zagorju. Osim toga, ako se bitka odvijala na rijeci Bathinus, onda to doista mora biti rijeka. Ime nekog potoka kao lokacije veće bitke u antici bar meni nije mi poznato. Preko mnogih su bojišta često tekli nekakvi potoci, ali bitke su ponijele ime po nečemu drugome. E sad, teško je baš razlučiti jasnu granicu između većeg potoka ili manje rijeke.