Author Topic: Natjecanja iz povijesti 2011-2012  (Read 60425 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Offline someone

• Newbie
  • *
Re: Natjecanja iz povijesti 2011-2012
« Reply #210 on: March 09, 2012, 09:26:55 »
Zna možda neko da li je pisalo na testu da se treba izvorno pisati, a ne onako kako se čita?

Offline Hajdarovic

• Urednik/Admin
  • Hero Member
    • Hrvatski povijesni portal
« Reply #211 on: March 09, 2012, 10:02:36 »
Zna možda neko da li je pisalo na testu da se treba izvorno pisati, a ne onako kako se čita?

To je standardno pravilo. Upute o tome su prvi put procitane na razini skolskog natjecanja, a isto tako su trebale biti procitane i prije zupanijskog natjecanja. Takoder se tu moze postaviti pitanje da li je mentor ucenika obavio svoj posao ukoliko to nije napomenuo (isto tako kao i o tome da se po ispitu ne pise nista drugo osim odgvora).
Audaces fortuna iuvat!

Offline someone

• Newbie
  • *
« Reply #212 on: March 09, 2012, 10:15:11 »
Hvala...npr..mi smo imali pitanje tko je napisao knjigu O putu u Jeruzalem...I odgovor je bio Rajmund Dagelj...al je trebalo napisati baš Aquilers...svejedno hvala..

Offline HistoryRULES

• Newbie
  • *
« Reply #213 on: March 09, 2012, 14:06:58 »

To je standardno pravilo. Upute o tome su prvi put procitane na razini skolskog natjecanja, a isto tako su trebale biti procitane i prije zupanijskog natjecanja. Takoder se tu moze postaviti pitanje da li je mentor ucenika obavio svoj posao ukoliko to nije napomenuo (isto tako kao i o tome da se po ispitu ne pise nista drugo osim odgvora).

Izvorno pisanje bi zapravo bilo da na alfabetu pišem imena npr. Alkibijada?

Offline klaun11

• Newbie
  • *
« Reply #214 on: March 09, 2012, 21:32:06 »
Da se i ja javim. Meni je test takoder bio uzas  >:(
Kao prvo,  rjesenja su samo jedna a podaci su u vise udzbenika razliciti. Mislim konkretno imena Katynska suma/Katinska suma i Selassie/Selasie. Ja sam se uspio izborit da moj odgovor Selassie priznaju, ali mi nisu priznali Katinsku sumu, jer nisam imao dokaza da tako pise u udzbeniku (ostavio sam taj udzbenik kuci). Kada sam dosao kuci i pogledao, zaista pise Katinska suma.
Stoga, ja imam 40 bodova i drugi sam ,  i relativno sam zadovoljan :). Jedino mi je uzasno krivo za taj jedan bod koji mi nisu priznali jer bih onda bio prvi u zupaniji za 8. raz >:(
I esejski zadatak mi se nije svidio. Za Drugo zasjedanje AVNOJ-a su striktno odredili sto treba napisati i ako ste malo drugacije formulirali recenicu, nije priznato. Mislim da su previse poceli gledati detalje, a sve manje znanje. Da bi rjesio ovaj test sa super visinom bodova trebas uzeti sve udzbenike i gledati svaki detalj/sve slike i jos ne zaboraviti kako se pisu sva imena izvorno. A sto svaki udzbenik ima drugacije izvorno ima to nije bitno...Nadam se da se nisam prvise oduzio  :

evo i ja sam 8.razred
i meni su isto bila neka pitanja čudna
a ovi esejski zadaci bili su totalno glupo osmišljeni... nisam ni jedna pod dobila na nijednom eseju a tako se raspisala:(
kronološki zadaci su bili laki... možda i prelaki
meni su skinuli bodove na onom caru jer sam zeznula jedno jedino slovo... a i ono za El Shat su mi skinuli iako je u jednom udžebeniku pisalo El Shatt tj. za dva t

Offline Hajdarovic

• Urednik/Admin
  • Hero Member
« Reply #215 on: March 09, 2012, 23:25:45 »
Sluzbeni odgovor:
19. El Shat, El-Shat ili El-Khataba (El Khataba) (1 bod za točan odgovor, netočan 0 bodova)
Audaces fortuna iuvat!

Offline Shiraz

• Newbie
  • *
« Reply #216 on: March 10, 2012, 10:35:30 »
Stvarno nisu priznavali učenicima El-Shatt, Katinska šuma i Selassie? Ne razumijem zašto to ne bi bilo točno! U svakoj literaturi piše drugačije, a ovo je jedna od varijanti.
Meni stvarno nije jasno koji je cilj tim sastavljačima testova? Mislim da time samo ubijaju djeci želju za učenjem povijesti!

Ja sam 4. razred i naš test je bio poprilično lagan (dokaz je moj rezultat 54/54). Gradivo 4. razreda je stvarno zanimljivo pa se stoga da i lako učiti. :)

Iz iskustva znam da ima puno grešaka u udžbenicima! Primijetila greške u pisanju stranih imena (piše Ernest Röhm, a točno je Ernst ) pa čak je bilo i toga da je ličnosti kompletno promijenjeno ime (William (!?) Harding, umjesto Warren Harding). I da sad, primjerice, moram na testu napisati Röhmovo ime - morala bih napisati krivo jer "tako piše u udžbeniku"?!

I meni je u 2. razredu (na školskom?) bilo pitanje na koje je bio odgovor Raymond d'Aguiliers (a tako sam i napisala jer sam išla provjeravati kako se izvorno piše), a onda je u rješenjima pisalo fonetski i nisu mi priznali!

Ovaj novi tip zadataka je očajan jer je gotovo i nemoguće 100% pogoditi što se očekuje u odgovoru, osim ako se ne napiše više od predviđenog.
Kad su se pojavila ta dva zadatka na školskom, nisam imala ni osjećaj koliko treba napisati.
Sad se otvara i novo pitanje (pogotovo problem u 4. razredima zbog Drugog svjetskog rata s kojim je mnogo učenika upoznato "izvan" udžbenika) - je li moguće da učenik napiše nešto što nije konkretno navedeno u udžbeniku pa da se mu to ne prizna? Meni je to osobno problem jer učim po svojim bilješkama i ne pišem pune rečenice i stvari koje znam. Mislim da cilj natjecanja ne bi trebao biti da učenici "naštrebaju" čim veću količinu nepovezanih informacija i rečenica, već da smisleno povezuju stvari.
Učenje povijesti za natjecanje iziskuje mnogo truda i vremena, ponajprije jer treba detaljno prolaziti kroz lekcije i redovito ih ponavljati. Učenike bi trebalo nagraditi za trud, a ne im namjerno ne priznavati odgovore samo zato jer u "rješenjima tako stoji".

Offline someone

• Newbie
  • *
« Reply #217 on: March 10, 2012, 11:39:43 »
slažem se..trebalo bi nas nagraditi..a ne nam skidati bodove kako se što piše..jer različite knjige daju i različite izvore...

Offline knin

• Newbie
  • *
« Reply #218 on: March 10, 2012, 12:44:12 »
Jel će državno povjerenstvo tek dat rezultate tko ide na državno 20.4., ili će dat i prije?

Offline Hajdarovic

• Urednik/Admin
  • Hero Member
« Reply #219 on: March 10, 2012, 14:41:43 »
Jel će državno povjerenstvo tek dat rezultate tko ide na državno 20.4., ili će dat i prije?
Prati rezultate na temi o prvacima pa vec mozes okvirno vidjeti...
Princip natjecanja je hmmmm... ne znam se niti izraziti... recimo cudan... mogli bi ga nazvati "hodajuce enciklopedije" jer se radi o bubanju podataka... smisao???

Mozda da se kao koncept natjecanja provede npr. nekakav kviz u kojem bi sudjelovala ekipa skole sastavljena od ucenika od 5. do 8. razreda odnosno od 1. do 4. u srednjoj. Sastaviti vise vrsta pitanja (od kronoloskih, slikovnih itd.). Natjecati se skola protiv skole u zupaniji po principu kupa tj. eliminacije... dovesti navijače... podići uzbuđenje... dodati pokoju nagradu... pobjednike zupanija odvesti zajedno na izlet... potaknuti emocije...
Audaces fortuna iuvat!

Offline Hajdarovic

• Urednik/Admin
  • Hero Member
Audaces fortuna iuvat!

Offline knin

• Newbie
  • *
« Reply #221 on: March 10, 2012, 15:37:29 »
hahahah a znam, ali Bog zna oću li uspjet dočekat te službene rezultate, jer prema ovome šta je na temi idem dalje 99%, pa mi je skroz glupo da tek objave 20.4.!?  :-\

Offline durantula

• Newbie
  • *
« Reply #222 on: March 10, 2012, 22:27:00 »
pozdrav svima...
ja san inace iz licko-senjske zupanije i iman 41 bod
iz kojih udzbenika je najbolje uciti i pripremati se (ja iman skolsku knjigu i ona je blago receno katastrofa..?

Offline durantula

• Newbie
  • *
« Reply #223 on: March 10, 2012, 22:28:38 »
ps. 3. san razred...

Offline Hajdarovic

• Urednik/Admin
  • Hero Member
« Reply #224 on: March 11, 2012, 00:29:59 »
ps. 3. san razred...

Alo, pa tebe smo čekali! Gdje mozemo naci rezultate tvoje zupanije za osnovne i srednje skole?
Audaces fortuna iuvat!