Author Topic: Komentari drzavnog natjecanja iz povijesti 2010-2011  (Read 24279 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Offline Shiraz

• Newbie
  • *
Re: Komentari drzavnog natjecanja iz povijesti 2010-2011
« Reply #30 on: May 16, 2011, 23:50:42 »
rekli su mi da je zima dulje trajala u 41. godini pa je zato to točan odgovor

:D :D :D

Da, da, i meni je gospodin ponudio nekakvo, ne baš racionalno, objašnjenje.

Offline noone41

• Newbie
  • *
« Reply #31 on: May 16, 2011, 23:52:34 »
Moram se uključiti u raspravu. Kratko i jasno - bio sam tamo, znam što je bilo, upoznat sam s Karlovim slučajem, ali i slučajem onog dečka koji je negodovao pred konačnim rezultatima pa je bio napadnut od strane članice državnog povjerenstva. Osobno ga znam, to je bio šok za sve koji su se našli ondje u tom trenutku, ali i one koji su čuli naknadno. Žao mi je zbog toga što se dogodilo Karlu, nije pošteno nimalo. Nadam se da će netko jednog dana shvatiti da se ne može pozvati na "pravilo koje se podrazumijeva" ili na "nenapisano pravilo" jer za mene (a nadam se i da za sve druge) pojam pravilo označava nešto precizno izrečeno i dokumentirano, zapisano negdje. "Pravila" o pisanju godina nema apsolutno nigdje i smatram da se povjerenstvo ne može pozivati na nešto što ne postoji, a pogotovo ne ako je riječ o nečemu ovako ozbiljnom i nečemu što bi moglo imati dalekosežne posljedice. To je moje skromno mišljenje. Karlo, puno sreće s istjerivanjem pravde, ti si prvi iako nije tako zapisano, moralni pobjednik  ;) !

Offline jedna mama

• Newbie
  • *
« Reply #32 on: May 17, 2011, 00:22:35 »
Lijepe moje pametne glavice, barem vi maturanti, vi nemate što izgubiti traženjem pravde do samog kraja. Što vam tko može? Možete se barem izboriti da ovima iza vas bude bolje i pravednije a i to je već puno! Ne dajte se zastrašiti!

Offline Hajdarovic

• Urednik/Admin
  • Hero Member
    • Hrvatski povijesni portal
« Reply #33 on: May 17, 2011, 11:29:10 »
Kolega profesor mi je poslao prijedlog o kojem vrijedi razmisliti:

Mislim da bi bilo dobro ponovno uspostaviti kategoriju pisanih provjera znanja za skupinu srednjih strukovnih škola. Ti učenici ne mogu ravnopravno sudjelovati u ovoj kategoriji s učenicima gimnazija, stoga smatram da su u neku ruku i diskriminirani. Da li bismo onda ovu kategoriju mogli nazvati pisana provjera znanja - gimnazije, a ne srednja škola? Iako učenicima ovih škola nije povijest primaran predmet ipak ima zainteresiranih učenika i u tim školama.
Audaces fortuna iuvat!

Offline povijest

• Newbie
  • *
« Reply #34 on: May 17, 2011, 15:58:03 »
Pozdrav svima. Moram se odmah osvrnuti na komentar u kojem se spominje verbalni napad na učenik OŠ. Naime, taj učenik sam upravo ja. Volio bih prije svega pojasniti cijelu situaciju: Idem 8. razred OŠ i zauzeo sam solidno mjesto, meni nevažno u odnosu na moje razočaranje postupcima nekih članova Državnog povjerenstva. Sve je počelo nepriznatim odgovorom na jednom zadatku koji sam logički "krivo shvatio" kao i ostatak mojih istomišljenika. Nakon uvida u test i neuspjelog dokazivanja moje teze odlučio sam pisati službenu žalbu. No, pravi problem uslijedio je poslije objave konačnih rezultata. Vidjevši da se moj rang, kao i broj bodova, nije promijenio, odlučio sam se upoznati s razlogom takve njihove presude jer nisam dobio pisani odgovor na svoju žalbu. Ali me ni to ne bi toliko razočaralo da sam dobio jasan usmeni odgovor. Umjesto toga sve što mi je priopćeno bilo je da mi žalba nije utemeljena. Zar je to sve što su mi imali reći?! Nažalost, ne. I dalje sam ustrajao u želji da saznam odgovor, ali su na to na mene sasute optužbe i neprimjereni komentari koji me vrijeđaju kao osobu i natjecatelja. Osjećao sam se krajnje poniženo i degradirano. Nakon takvog očajnog odgovora na moju žalbu, shvatio sam da je uzaludno više pokušavati. Odustao sam i do danas nisam dobio pravi razlog odbijanja moje žalbe. To više nije bila stvar boda ili ranga, jer iza sebe imam neusporedivo bolje rezultate na drugim natjecanjima, već stvar principa. Mogu samo zaključiti da je postojao bolji način kako se odnositi prema učeniku te da nakon ovog i Karlovog slučaja, kojem btw dajem veliku podršku, duboko sumnjam kako nam neki mogu i trebaju biti primjer kad ovako postupaju.

Offline jedna mama

• Newbie
  • *
« Reply #35 on: May 17, 2011, 20:01:29 »
Lijepo je čuti i pozitivna iskustva. Šteta što ih nema više.
Svima zakinutima i ogorčenima radom komisije preporučam medije ukoliko se baš nitko (ni državno povjerenstvo, ni Agencija za odgoj i obrazovanje, odnosno gosp Vinko Filipović) ne očituju i ne pokušaju ispraviti nepravdu. Uvjeravam vas da će i TV i novine jedva dočekati pokazati kako se to radi na našim natjecanjima. Možda se tada oglase.

Offline Samael

• Newbie
  • *
« Reply #36 on: May 17, 2011, 21:06:59 »
U potpunosti se slažem s zadnjim komentarom usera jedna mama. Kada spomenuti slučaj dođe u medije, povjerenstvu sigurno neće biti svejedno i biti će prisiljeni braniti svoj ugled, a to mogu postići jedino na način da prihvate naše zahtjeve. Također moram spomenuti da sudjelujem u grupi za simulaciju sudskog procesa koju organizira moja profesorica povijesti te je moja grupa imala priliku upoznati jednog od sudaca vrhovnog suda. Naime, moja je škola imala problem s delinkventima koji su pretukli nekoliko naših učenika pa smo se obratili policiji, no policajci su reagirali na naš problem jednako kao i državno povjerenstvo na naša sadašnja zahtjevanja. Nakon toga nam je spomenuti sudac predložio da kontaktiramo medije s naslovom tipa ''nas tuku a policija gleda'' koji bi policijske djelatnike lagano ''ubio u pojam'' pa bi bili primorani nešto poduzeti. Zapravo sam sada došao na ovaj topic da ja napišem jednaku stvar, ali me jedna mama preduhitrila xD

Offline nela

• Newbie
  • *
« Reply #37 on: May 19, 2011, 14:35:00 »
Da li je netko, na kraju kontaktirao Agenciju za odgoj i obrazovanje? Budući da se svi ostali prave blesavi, treba njima poslati link na ovu temu pa neka vide što se događa.
Vjerujem da će oni poduzeti sve da se situacija istraži. Mediji neka vam budu zadnja opcija, ali ne treba ni njih zanemariti.

Offline Nicolchica

• Newbie
  • *
« Reply #38 on: May 19, 2011, 17:43:28 »
Da koliko sam upućena moja škola, poslala je pismo gospodinu Filipoviću iz AZOO. Nisam sigurna da li je bilo preko škole ili je Karlo osobno to poslao ali sam sigurna da je pismo poslano. Još čekamo odgovor. Nadam se da će se nešto postići i zadovoljiti pravda.

Offline Bik_Koji_Tipka

• Newbie
  • *
« Reply #39 on: May 19, 2011, 21:46:29 »
Točno, pismo je poslano. Čekamo odgovor.
Iskreno se nadam da će odgovor biti dovoljno brz i mjere efektivne. Ne znam kako to ide s Agencijom i koliko su poduzetni kad je u pitanju istraga ovakvih slučajeva.
Mislim da je u njihovom interesu da uklone ljude koji kvare ugled Agenciji i čitavom hrvatskom obrazovanju s njihovih položaja.

Offline jedna mama

• Newbie
  • *
« Reply #40 on: May 20, 2011, 19:16:18 »
Vjerujem da će gospoda iz Agencije za odgoj i obrazovanje ozbiljnije shvatiti ove slučajeve od Državnog povjerenstva i poraditi na njima.

Offline Bik_Koji_Tipka

• Newbie
  • *
« Reply #41 on: June 04, 2011, 17:14:47 »
Pismo Agenciji za odgoj i obrazovanje bilo je poslano prije otprilike dva tjedna i neki sam dan dobio odgovor Vinka Filipovića, ravnatelja Agencije.
S obzirom na to da su prošla dva tjedna, za očekivati je bilo da su nešto i napravili te se barem malo potrudili istražiti moj slučaj.
U pismu koje sam poslao Agenciji nisam zahtijevao da me se proglasi državnim prvakom te da se onima koji su prva tri mjesta službeno osvojili u Poreču ta mjesta oduzmu. Tražio sam da se istjera pravda i pregleda moj test kako bi se ustanovila fatalna pogreška državnog povjerenstva.
Međutim, što sam dobio u odgovoru?

Odgovor dug otprilike jednu stranicu teksta nije sadržavao zapravo ništa konkretno. U njemu mi je Vinko Filipović citirao izvatke iz Kataloga natjecanja (kao da ga sam nisam nikad u životu pročitao) u kojima stoji kako je odluka državnog povjerenstva konačna i kako žalbe nakon završetka natjecanja i donošenja konačnih rezultata nisu više moguće. Zapravo se cijeli odgovor svodio na to.
Prof. Filipović je izjavio kako je kontaktirao tajnicu državnog povjerenstva, svima nam dobro poznatu mr. sc. Marijanu Marinović te kako je ona izjavila da sam bio prisutan na žalbama te sam nakon razgovora s članovima državnog povjerenstva prihvatio ono što su mi imali za reći. Također je rečeno da nisam napisao pisanu žalbu, što je istina jer nisam vidio apsolutno nikakvog smisla u tome da gubim vrijeme i stavljam na papir sve što sam povjerenstvu 100 puta uzalud ponovio.
Međutim, kakve to ima veze s onim što sam tražio? Tražio sam da moj test pregleda netko tko nije bio član lopovskog povjerenstva koje me besramno pokralo. No o mom testu u pismu uopće nije bilo govora!
Agencija se nije nimalo potrudila istražiti ovakav slučaj. Kontaktirali su samo tajnicu povjerenstva. Pitam se zašto ne predsjednika povjerenstva, dr. sc. Željka Holjevca? Nije li on na čelu povjerenstva i ne bi li kod takvih važnih pitanja trebalo konzultirati njega?
Dio pisma koji kaže da sam sam prihvatio argumente članova povjerenstva mi je najsmješniji od svega. Kao prvo, nisam nikad prihvatio te argumente niti ću ih ikada prihvatiti zato što nijedan od njih nije valjan. Pretpostavljam da je tajnica Marinović moj demonstrativni odlazak iz prostorije za žalbe nakon jednosatnog razgovora i rasprave smatrala mojom predajom i mojim prihvaćanjem njezinih/njihovih izmišljenih pravila pa zato to stoji u odgovoru na žalbu.

Zbog pasivne reakcije Agencije, na žalost, tko zna što će se događati na natjecanju sljedeće godine. Nadam se samo da se ovakvi slučajevi neće ponoviti jer doista djeluju destruktivno ne samo na same natjecatelje već i na atmosferu koja vlada na natjecanju i time postaje neprijateljska.
Poslušat ću savjet jedne_mame i Samaela s obzirom na to da svi profesori povijesti i svi natjecatelji vjerojatno ne znaju za ovo jer nisu svi članovi foruma.
Također je dobro da šira hrvatska javnost sazna za to što se skriva iza kulisa jednog državnog natjecanja u znanju koje bi trebalo biti motivirajuće, poticajno za mlade znanstvenike - mlade nade, a ono je u Poreču bilo sve, samo ne poticajno.

O eventualnom daljnjem razvoju situacije još ću pisati ovdje.

Offline bosancero

• Jr. Member
  • **
« Reply #42 on: June 05, 2011, 19:07:27 »
Ovo je ociti primjer kako nama u Hrvatskoj ne trebaju mladi i pametni i sve cinimo kako bi ih sto prije otjerali u bijeli svijet. Ovo je ociti primjer negativne selekcije koja sve sto strsi reze po principu sisanja zive ograde. Jer samo u drustvu negativne selekcije mediokriteti i pseudo znanstvenici zahvaljujuci kojekakvim zakulisnim igrama mogu postati netko i nesto. Moja preporuka mladicu bik koji sjedi. cim dobijes priliku razmjene s inozemstvom odi u bijeli svijet i zaboravi na nas.

Offline jedna mama

• Newbie
  • *
« Reply #44 on: June 08, 2011, 07:37:06 »
U Jutarnjem je  puno kvalitetniji članak, samo ga ne mogu naći on line